Failover Clustering Mimarisinde Quorum Konfigürasyonu – Windows Server 2012

Quorum, yeter sayı demektir. Yani bir failover cluster ortamında cluster’ın canlı veya ayakta kalabilmesi için gerekli olan oyların toplamını ifade ediyor. Bu oylar cluster üyesi node(sunucular) tarafından veya diskler tarafından verilebilir. Bunların nasıl ayarlandığını, hangi yapıyı neden ve ne zaman seçmemiz gerektiğine dair quorum konfigürasyonunu inceleyelim.

Dedik ki, bir failover cluster yapısında, yapının ayakta kalmasına yani cluster’ın kapanmamasına karar verecek olan quorum konfigürasyonudur. Bir clusterda birden çok node var. 2 veya daha fazla. 10 da olabilir, 5 de.. tek sayı da olabilir, çift sayı da. Ancak bazen olur ki, bu nodelar arıza vermeye ve kapanmaya başlar. İşte o zaman cluster sayesinde, çöken sunucu yerine diğer canlı sunucular (nodelar) görevi devralırlar ve sistem hizmet vermeye devam eder. Peki o görevi devralan sunucu da çökerse, daha fazla sunucu da çökerse ne olacak? İşte burada kaç tane sunucu çöktüğünde sistem ayakta kalabilsin sorusuna quorum ayarları karar verecek.

Genel mantık şu şekildedir: Bir failover cluster, nodeların yarısından fazlası ayakta olursa çalışmaya devam eder. Örneğin: 7 tane node varsa 4 tanesi çöker 3 tanesi ayakta kalırsa, sistem kapanır. 3 tanesi çöker de 4 tanesi ayakta kalırsa sistem çalışmaya devam eder. Diğer çöken node’lar da tekrar ayağa kalktıklarında cluster yapısına dahil olup çalışmaya devam edebilirler.

Node’lar yani failover cluster’ın üyesi olan sunucular diğer sunucuların çöktüğünü bildiğiniz gibi kendi aralarındaki heartbeat (kalp atışı) denilen ağ üzerinden haberleşerek öğreniyor.

Bu node’ların ortak kullandığı disk üzerinde aynı sadece bir tanesinin yazma yetkisi vardır. İki node’lu bir yapıda bir disk yazarken diğeri erişemez. Bu olaya da split brain (ayrık beyin) deniyor.

Quorum Oylaması

Bir failover cluster içindeki nodelar ve oy verme yetkisi varsa diskler oy kullanabilir. Oy verenler ve birbiriyle haberleşebilenler çoğunlukta ise cluster çalışmaya devam eder. Oy verebilenler azınlıkta kalırsa, oy çokluğu ile clusterın kapanmasına karar verilir ve cluster kapanır. Gayet demokratik bir sistem.  Bu esnada kapandan nodelardan bazıları tekrar açılır ve ayağa kalkar da canlı olan nodeların sayısı tekrar çoğunluğu ele geçirirse cluster çalışmaya devam eder.

Bu sebeplerden dolayı oy verecek olan kişilerin (node, disk, file share) toplamı tek sayıda olmalıdır. Bakın nodeların toplamı değil, oy verecek olanların toplamı tek sayı olmalı. 2 node ve 1 disk 3 oy yapar. Uygundur. 5 node tek başına uygundur gibi. Qourum konfigürasyonunda kimlere oy hakkı vereceğimizi belirliyoruz.

Nodeların dışında diskler veya dosya paylaşımları (file share) da oy verebilir. Bunlara witness (tanık) deniyor. Disk witness ve file share witness’ların da 1er oy hakkı olabilir. Bu yapı özellikle çift sayıda node bulunduğunda kullanışlıdır. 4 tane node var ve 1 de disk witness varsa, 5 oy yapar. 3 oy , 4 oy veya 5 oy olduğunda cluster çalışır. 1 ve 2 oy kaldığında ise cluster kapanır.

Quorum Çeşitleri

4 tane quorum türü var arkadaşlar. Birisi Node Majority (Node Çoğunluğu) ki bu tür, en basit quorum çeşididir ve tek sayıda node olduğunda rahatlıkla kullanılabilir. Nodeların çoğunluğu, yani yarıdan fazlası ayakta ise yetersayı (quorum) elde edilir ve cluster ayakta kalır. Örneğin 5 nodedan 3ünün çalışması yeterlidir. Çöken diğer 2 node da ayağa kalkınca dahil olabilirler.

Bir diğeri Node & Disk majority (Node ve Disk çoğunluğu)

Bu da en yaygın quorum çeşididir. Çünkü piyasadaki failover clusterlar genelde 2 veya 4 nodedan oluşur. Böylece çift sayıda node olduğunda bir tane de diske tanıklık hakkı ve oy yetkisi verilir. Böylece toplamda tek sayıda oy hakkı bulunan eleman olur. Nodeların yarısı çökse bile bu disk ben ayakta kalanlar için oy kullanıyorum der ve yarıdan fazla oyla sistem çalışmaya yine devam eder. Bu diske disk witness veya quorum disk de deniyor. Bu diski failover cluster’ı oluştururken en başta paylaşılan depolama grubunda ayrı olarak oluşturuyoruz. Ama genelde bu disk Failover Cluster Manager ekranında görünmez, çünkü onlar iletişime geçmiyor.

Node ve File Share Majority de bir önceki quorum çeşidinin bir benzeridir. Bu yapıda oy hakkı disk yerine Dosya Paylaşım sunucusuna verilir. Çoğu zaman bir birinden uzak sitelardaki failover cluster yapılarında tercih edilir. Yine çift sayıda node var, bir tane de File Share Witness (kısaca FSW) oyu ile toplam tek sayıda oy elde edilir. Bu dosya paylaşım rolü tabii ki mevcut nodeların üzerinde değil, harici bir sunucuda olmalıdır. Bu sunucu da yine cluster yapısında dahil edilmeli ve tüm nodelar gibi bu da aynı domainde olmalıdır.

Bir diğer quorum çeşidi: No majority – disk only (çoğunluk yok – sadece disk var).

Bu çok riskli bir quorum çeşididir. Çünkü oy hakkı sadece özel bir diske verilmiştir. Node’ların oy hakkı yoktur. 8 node’lu bir sistemde 7 node çökse bile eğer bir node ayaktaysa ve bu disk (oy hakkı olan tek disk) sistem çalışmaya devam eder. Riski de şöyle ki, eğer bu diske bişey olursa bütün nodelar ayakta bile olsa Cluster çöker. Bu yüzden pek tavsiye edilmez.

Windows Server 2012’de varsayılan olarak bir failover cluster yapısı oluşturulduğunda tüm eklenen nodeların birer oy hakkı vardır. İleri seviye ayarlara girilerek bu oy hakları silinebilir.

Bir de advanced settings olarak dinamik quorum ayarlama var. Onu bir başka yazıya bırakalım.

 

 

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: