Zincir E-posta Sorunları

Son zamanlarda daha da daha da artan gereksiz ve istenmeyen e-postalardan artık herkes rahatsız olmuştur.

Olay şöyle başlıyor. Yalnız buraya girmeden önce şunu belirteyim. Burda hiç bir kurumu direk zan altında bırak istemem zaten isim de vermeyeceğim. Tahmini olarak bir senaryo kuracağım.

Amacı önceden belli olan birisi oturuyor. İnsanların dikkatini çekecek nasıl bir yazı yazabilirim, nasıl bir sunum hazırlamalıyım ki herkesi arkadaşlarına göndermeye ikna edebileyim. Fıkra, Can Dündar yazısı, Komik resimler, Dini içerikler, politik konular, sağlık sorunları, kan aranıyor ilanları, bir şirketi karalama, bir şahsı karalama, vatan sevgisi vs. vs.. birşeyler buluyor ve sunumu yada yazıyı kısaca içeriği hazırlıyor. En sonunda “bunu mutlaka arkadaşlarınıza gönderin” demeyi ihmal etmiyor. Hatta sadece arkadaşlarınıza değil, “listenizdeki tüm arkadaşlarınıza” diyor. Sonra da neden arkadaşlarınıza göndermeniz gerektiğini bile yazabiliyor. Sizi ikna etmek için uğraşıyor. Tamamlanınca da elindeki listeye gönderiyor. Yada önce kendi arkadaşlarına gönderiyor. Yada “en güzel sunular” gibi benzer bir içeriğe sahip siteye/sitesine yüklüyor. Ve o ileti artık başlıyor arkadaştan arkadaşa gönderilmeye, tüm Türkiye’yi dolaşmaya.

İşte bundan sonra başlıyor asıl olay da. O ileti gönderildikçe içerisinde e-posta adreslerini toplamaya başlıyor. Bu konuda toplumumuz da yeterince bilinçli olmadığı için gelen bir e-postanın içindeki e-posta adreslerini silme zahmetinde bulunmuyor. Yığıldıkça yığılıyor. Birisi listesindeki örneğin 50 arkadaşına gönderiyor. O 50 kişiden de en az 25 tanesi yine 50’şer arkadaşına gönderiyor. O gönderilenler de kendi listelerindekine derken milyonları bulması çok zor olmuyor. Ben bir defasında 32 nesil saydım. O kadar kere gönderilmiş beni bulana kadar. 32 kişiden geçmiş bana gelene kadar ve ordaki e-posta adreslerine bakınca kimden kime gelmiş, kim kime göndermiş, bana gönderene gelene kadar, hepsi tek tek yazıyor. Bir e-postanın kronolojik tarihi. Peki sonra ne yapılıyor.

O adresler toplanıyor, bir excel yada word dosyasına kopyalanıyor, bir liste oluşturuluyor. Binlerce e-posta adresi elde ediliyor. Sonra belki bunlar E-Pazarlama kullanan firmalara satılıyor. Yada zaten o firma tarafından yapılmış oluyor bütün bunların başlangıcı. Sonra bir bakmışsınız. Hiç bilmediğiniz bir reklam posta kutunuza düşüyor. Çünkü “group mail” gibi özel programlarla artık topluca gönderilen postalar spam(istenmeyen posta) olarak algılanmıyor.

Elbette herkes bundan rahatsızlık duymuyor olabilir; fakat ben çok rahatsızlık duyuyorum. Bir gün posta kutumu açtığımda “5 yeni ileti” görünce bunların 4’ünün istemediğim yerlerden gelen reklamlar/duyurular olmasından rahatsız oluyorum.

Peki ne yapalım?

Arkadaşlarımıza e-posta göndermeyelim mi? Beğendiğimiz, hoşumuza giden vs. postaları arkadaşlarımızla paylaşmayalım mı? Tabiki paylaşalım. Paylaşırken de madem arkadaşımızı sevdiğimiz için paylaşmak istiyoruz, o halde onun e-posta adresinin istenmeyen kişiler tarafında ele geçirilmesini engelleyelim.

Nasıl olacak?

– Öncelikle gelen iletinin içinde bulunan tüm posta adreslerini silelim.

-Sonra da göndermek istediğimiz kişilerin e-posta adreslerini yazalım ama BCC kısmına yazalım.
Bcc kısmına yazılan adresler karşı tarafa ulaştığında sanki sadece o kişiye gönderilmiş gibi olur. Bizim bütün listemiz görünmez.

Böylece o listeleri artık oluşturamazlar. Posta kutunuz belki rahatlar. Siz de:)

Reklamlar

Etiketler: , , , ,

3 Yanıt to “Zincir E-posta Sorunları”

  1. selinay Says:

    ben e-postama giriyorum lütfen parolayla msn adresinizi girin diyor ben direk girmek istiyorum bana yardım edin lütfennn

  2. acitil Says:

    Direk girmek derken kastettiğiniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmadan girmek ise, o zaman “Beni hatırla” ve “parolamı hatırla” kutularını işaretlemeniz yeterli olacaktır (Tabi eğer o bilgisayarı sadece siz kullanıyorsanız. )

  3. acitil Says:

    hürriyetin sitesinden bir yazar da buna benzer bir konuyu köşesinde yazmış

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: