Mükemmel Çay Demleme Tekniği

Mükemmel çay demleme tekniği…

Bizim insanlarımızın günlük olmazsa olmazlarındandır çay. En azından benim için öyledir. İnanılmaz bir çay hastasıyım. Çay içmezsem duramam bazen. En çok da halı saha maçlarından sonra içtiğimin sayısını bilmezdim. Hele çaysız bir kahvaltı asla düşünemem. Tabi çay da kötü olmamalı. Çok güzel olmalı demiyorum ama kötü olmamalı. İşte böyle çay krizine girdiğiniz zaman önünüze kötü veya çok kötü bir çay gelirse anında çaydan soğursunuz. Çay içmek istemezsiniz. En fazla iki bardak içebilirsiniz. Hadi üç olsun. O da misafirlikte çayı çok sevdiğinizi bilen ev sahibini kırmamak için olabilir.

Çay bu kadar önemliyse, demlenmiş çayın kalitesi daha da önemli oluyor. Bunu sağlamak ve kendimize acımıyorsak bile en azından misafirimize güzel bir çay içirmek için bazı kurallara mümkün olduğunca uymamız gerekiyor. Şimdi adım adım harika bir çayın nasıl demlendiğini tarif edelim.

Çay Suyu Nasıl Koyulur?

Öncelikle çay suyu nasıl koyulur oradan başlayalım. Çeşme suyu kireçsiz, klorsuz, temiz ve içilebiliyorsa ne ala.. ama nerede??? O yüzden hazır suyu tercih edin. Çaydanlığın da kireçten arındırılmış olması ve özellikle dışının da temiz olması tat ve görüntü olarak etkili olacaktır.

Sıcak sudan değil mümkünse oda şartları sıcaklığındaki sudan çaydanlığın içerisine bir miktar su konur. Ama bu miktar çok önemlidir. Yani “ilk başta çaydanlığı iyice doldurayım, kaynayınca demliğe dökerim bir kısmını, biraz durunca hazır olur.. tekrar su kaynatmaya gerek kalmaz, hemen çay hazır olur” gibi bir mantık yok.. böyle çay demlenmez..demlenmek adı üstünde zaman isteyen bir olaydır. Yani çay yaprakları ile suyun birlikte geçireceği zaman ne kadar çok olursa çay o kadar harika olur (zaman açısından elbette bir üst sınır var). Bu bakımdan çaydanlığa koyacağımız su, kaynadıktan sonra demliğe dolduracağımızdan fazla olmamalıdır. Yani çayı demlediğimizde çaydanlıkta hemen hemen hiç su kalmasın. O miktar su da çaydanlığın içerisinde bi süre rahat bir şekilde kaynamış olmalıdır. Öyle su ısıtıcı cihazlar kesinlikle önerilmez. Suyun canını sıkmadan yavaş yavaş kaynatmalı.. Çay suyunun morali bozulursa çay da bozuk olur.

Çaydanlığa su doldurup onu öyle ocağa bırakmak kesinlikle çay suyu koymak değildir. Bu olay çay suyu koymaya bir hakarettir. Mutlaka demlik de üzerinde olmalıdır.. Demlik ise boş değil dolu olmalıdır.. içinde eski değil yeni çay olmalıdır.. o çay yaprakları da yıkanmış olmalıdır. Ve üzerine demliğin kapağının ters çevrilip içerisine alacağı kadar su ilave edilmelidir. Sonra da kapak kapatılır. Ocağın altı yakılır. İşte çay suyu böyle konulur.

Çayı Demleme

Şimdi demlemeye geçelim: Muhtemelen 10 dk. içinde kaynayacaktır o koyduğumuz su. Kaynayan suyu şarrrradan demliğe dökmek çayı mahveder yakar. Onu yani kaynayan suyu bir kenarda bir dakika kadar bekletip sakinleştirdikten sonra ucundan ve demliğin bir kenarından yavaş yavaş süzdüre süzdüre içine boşaltın. İşiniz varsa başkası yapsın bu işlemi. Gerçi ben başkasının koyduğu çay suyunu demlemem. Ama demleyen çok insan var. Sonra demliği de bir kenara bırakalım. Sakın ocağın üstüne koymayın onu. Bu çayın ölümü demektir. Başka bir yere koyun. Ve çaydanlığın içine şimdi gereken kadar ve mantıken bir önceki koyduğunuzdan daha fazla su koymalısınız. Demliği de bunun üzerine yan bi şekilde bırakıp demliğin kapağını da yan kapatıp ocağın altını kısın. O suyun kaynaması da 20 dk.yı bulur. Siz yarım saat beklerseniz daha iyi olur. Bir 5 dk. da altını kapatıp bekleyin, hemen içmeyin. Muhtemelen bu süre zarfında çay yaprakları demliğin dibine inmiş olurlar ve mükemmel çay süzgeç bile kullanmaya gerek kalmadan hazır olur.  Bu şekilde yapılırsa süzgeç kullanmaya gerek kalmaz. Şimdi içebilirsiniz..

 

demlikBu çay bir defa görüntü olarak sizi tatmin edecektir. Yani rengi içine attığınız çay miktarı ile de alakalı ama o kendinden emin rengi hissettirmek size bağlı. Peki, ilk bardaklarda çayın üzerinde yüzen değişik çöpler var mıdır? Bizim çayımızda yoktur.

Bu, klasik çay demleme sürecinin nasıl işlemesi gerektiğini anlatan bir yazıdır. Elbette çay demlemek için başka yöntemler de vardır. İçine değişik şeyler katanlar da vardır. Onlar ayrı konu…

Ayrıca yazı uzun olmasın diye bazı hareketleri neden yaptığımızı açıklamadım. Hepsinin sebebi var. İsteyenler özel olarak irtibata geçebilirler…

Bu şekilde demlenmiş çaylar içmek dileğiyle.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , ,

52 Yanıt to “Mükemmel Çay Demleme Tekniği”

 1. mesut Says:

  s.a abi ben bir çay evi açmayı düşünüyorumda onların demledikleri ocak biraz farklı ama çaydanlıktan bildigin gibi işte kazanı filan var orda ne gibi teknikler kullanabilirim.bi içen bidaha içmeliki bizde iş yapalım =)

 2. abdurrahman cebelli Says:

  kaçak çaylar hakkında ne düşünüyorsun abi bu kadar uğraşa gerek var mı.. koyuyosun kafana göre demliyorsun mis gibi çay?!

  • acitil Says:

   evet, kaçak çaylar da iyi ama aşırı demli ve acı sevmeyenler karıştırıp içebilir. sadece kaçak çay biraz ağır oluyor. her adam kaldıramıyor. ben sık sık kaçak çayla normal çayı karıştırıp demliyorum. 🙂

 3. Sedat Says:

  cok tesekkürler, bu cayin cok güzel olacagindan eminim.
  saygilar
  Sedat

 4. Batu Says:

  Çok teşekkürler şu an deniyorum. İyi akşamlar…

 5. bir dost Says:

  alt tarafı çay demleme ammada yazmıssın

 6. Hasan Says:

  Çay demlemek ammada zor işmiş haa 🙂

 7. demleme poşeti Says:

  merhaba,artık türkiyede patentli olarak üretilen “çay demleme poşeti” ürünü var.hem çay demlerken hem içerken hem de demlik temizlerken artık çay tiryakilerinin en büyük yardımcısı çay demleme poşetidir.siz de sitemizi inceleyin ve deneyin.beğeneceğinizden eminiz.saygılarımızla..

 8. ali Says:

  anneme kahvaltı hazırlayayım dedim. güzelde bır cay demleyeyım ama ne zormuş 😀

 9. ali Says:

  Benim merak ettiğim bir konu var ve bu yazıda da bu sorunun cevabını göremedim. Misal diyelim ki 10 bardak çay içilecek. Çaydanlığa 10 çay bardağı kadar su koyduk. Peki demliğe ne kadar çay ve su koymamız gerekiyor?

  • acitil Says:

   Bunun tam kesin bir miktarını vermek aslında mümkün değildir. Çünkü çayın cinsine göre değişiklik gösterir fakat genel olarak şöyle bir eğriden bahsedebiliriz..
   1 bardak çay için 1 yemek kaşığı
   2 bardak çay için 1,75 yemek kaşığı
   3 bardak çay için 2,10 yemek kaşığı..
   ..
   ..
   10 bardak çay için ise tahmini 5 – 6 yemek kaşığı çay konulabilir.

   Su miktarı da benzer bir oranla artarak on bardak çay için ortalama 6 çay bardağı kadar olabilir.

 10. kahveci Says:

  ben kahveciyim günde 400-500 kişiye cay satıyorum 2.5litre suya 2 cay bardagı cay koyuyorum mis gibi oluyo kimseden sikayet gelmedi buzamana kadar böle seylerin ölcüsü flan yoktr kendı yaratıcılgını geliştrceksın istedgin kadar ayar yap adam acık cay ıster ılık cay ıster sekersız cay ıster musterinin yada misafirinin agız tadına göre cay hazırlamak en mantıklısı

  • ayse melek birand Says:

   çayı 2 tl den veriyorsan günlük ciron baya iyiymiş:) Maşallah bir lafım yok.. Acaba bende o işe başlasam mı? Ben bir meslek için ünide okudum malumunuz üniversite meslek eğitimi veriyor.Ancak okuduk da ne oldu asgarinin biraz üstünde maaşla çalışıyoruz halbuki okumaya gerek yok meslek için..özel teşebbüs, serbest piyasa yani kişi kendini bir öz güvenle kapitalizmin kucağına bırakmakla zaten olayı başlatır:)

 11. Serhat Says:

  Ben şu kısımları pek anlamadım, tuhaf geldi:
  ”………Ve üzerine demliğin kapağının ters çevrilip içerisine alacağı kadar su ilave edilmelidir. Sonra da kapak kapatılır. Ocağın altı yakılır. İşte çay suyu böyle konulur.” Demliğin kapağını ters çevirme olayı nedir?? :))
  —————————————————–
  ”……..Ve çaydanlığın içine şimdi gereken kadar ve mantıken bir önceki koyduğunuzdan daha fazla su koymalısınız. Demliği de bunun üzerine yan bi şekilde bırakıp demliğin kapağını da yan kapatıp ocağın altını kısın.” ?????????? Demliğin kapağı nasıl yan kapatılır? Kapağı kapatırken yarım aralık olacak şekilde mi kapatıyoruz yani? Demlik, çaydanlığın üstüne nasıl yan konuluyor ya da buna neden gerek var?

  • acitil Says:

   Orada amaç çayı demliğin içine koyduktan sonra bir miktar -azıcık- su ilave etmek. Ben pratik olsun diye bu su ekleme işlemini demliğin kapağı ile yapıyorum. Tabii ki her demliğin kapağı, ters çevirilip içine su koyulabilecek nitelikte olmayabilir..
   İkinci kısımda da anladığın şekilde biraz aralık bırakılacak şekilde kapatılmalı kapak. Bu da her seferinde olmak zorunda değil ama demlik ağzına kadar çayla dolu olduğu zamanlarda taşmaması için iyi olur.
   Demliğin yan kapatılması da aynı şekilde biraz aralık bırakılarak kapatılması anlamına geliyor. Su kaynadığı anda dışarı su fışkırmasın, basınç oluşmasın diye yapıyoruz bunu da.

 12. Tahsin Huseynov Says:

  Öyle bir çay demleme yöntemi yazdınız ki. baklava bundan daha kolay.

 13. Bilal Says:

  Cayi buharla demlemek yerine baska bir IsI kaynagiyla demlersek ne gibi farkliliklar olur? Tesekkurler.

  • çitil Says:

   başka bir ısı kaynağından kastınız nedir? eğer közde, kömürde, toprakta diyorsanız daha güzel de olabilir fakat elektrikli ısıtıcıları tavsiye etmem.

 14. keremsensiz Says:

  görende şarap yapıyo sancak yok oyle yapma yok boyle yapma 😀 CAYCIYIM BEN 20 SENEDIR SEN NE KONUSUYON

 15. keti Says:

  yazı için teşekkürler püf noktaları vermeye çalışmışsınız,şimdi deniyorum bakalım nasıl olacak:)istemeyen okumaz arkadaşlar adam paylaşmış gereksiz konuşmaya gerek yok- alt tarafı çay vs vs diye.

 16. aslıhan Says:

  Eşimle tartışma konumuzdu. Yazınıza göre ben haklı çıktım. Ama erkek milleti işte. Kabul etmedi.Hala kendini haklı sayıyor. O da bir kazan su kaynatıp şarrrradan demleyenlerden:(((

 17. ayla Says:

  ya ben cayin hastasiyim

 18. mustafa Says:

  biz avusturalyada kahvecioglunun ceylan cayini demliyoruz musteriler caykur rize cayini begenmiyorlar

 19. memet Says:

  dostca içilen bir bardak çayında kırk yıl hatırı vardır… çay demlemek gerçekten özen ister bi çay tiryakisi bunu anlar gerisi zaten hoşafcıdır çaydan ne anlar.

 20. emre Says:

  yemeğinde çayında ruhu vardır arkadaş abdestli ve besmeleyle demle çayı suya önem ve değer vererek aşkla… o zaman gör sen tadı berraklığı aşkı muhabbeti 🙂

 21. mdurgay Says:

  Çayı demlediğimiz demliğin porselen, metal olmasının ne gibi bir değişikliğe neden olduğunu sorabilir miyim? Siz neyi tavsiye edersiniz. Yazınızı dikkatle okudum. Teşekkür ederim.

  • çitil Says:

   sıcaklıkla birlikte metal demliklerin tadının çaya az da olsa yansıdığı ancak cam ya da porselen demliklerde bu tür tadın geçmesi gibi olayların olmadığı görüşü oldukça yaygın. ayrıca porselenler yaklaşık 1200 derecede pişirildiği için neredeyse hiç gözenekleri yoktur. ancak metallerde (aluminyum, bakır, demir vs) sayıları değişmekle birlikte gözenek bulunur. ne kadar yıkansa da gözle görülemeyen bu gözeneklerin içinde biriken maddeler çaya farklı bir tat verebilir.

 22. fundaaa Says:

  hangi marka çayı önerirsiniz?

 23. cenk Says:

  Uzun süredir mesaj yazılmamış olduğundan cevap gelir mi bilmiyorum. Makaleyi ve yorumları okudum. Makaledeki çaya saygı ve duygu olayı çok hoşuma gitti. “Alt tarafı çay” şeklinde yorumlar için bir-iki şey yazmak istedim. Detayı ve uğraşmayı gereksiz bulan bir milletiz. Bence detaya girmek bir gelişmişliktir. Yiyecek ve içecek hazırlamak bir seviyeye kadar problem olmayabilir ama çitayı aşmak isteyenler için bir sanattır. İnce tat farkları vardır ve bazıları bu farklara önem verir. Bir yiyecek ya da içecek üst seviyede yapıldığında anlayan kişiye “nefis” dedirttirir. Eğer dedirtmiyorsa yelpazenin orta, iyi gibi bir yerindedir. Ben içen bir kişi olarak yazıyorum. İş yapmaya gelince başarı derecem için temmuz 2015 itibarıyla “iyi” denebilir ama henüz “nefis” dedirttirecek çayı yapamadım. Yapılış şekli biraz daha özenli anlatılsaymış daha iyi olurmuş, bu tariften yüzde yüz anlayıp da iyi sonuç almak biraz zor. sayın @acitil birgün şöyle keyifli bir “çay yapım videosu” çekip youtube’a koyarsa bizler de bazı detayları daha kolay anlamış oluruz…

  • çitil Says:

   İlgi ve öneri için teşekkür ederim. Video yapma fikri hoşuma gitti 😊 amatörce de olsa bir çekim yapmakta fayda olabilir. zaten okumaya da üşenir oldu insanlar..

 24. cenk Says:

  Sayın @citil’e tarifinden dolayı teşekkür etmeyi unutmuşum. Bu makaledeki çay tarifini ben kendi anlayacağım şekilde özetledim ve burada paylaşmak istedim. Eğer bir eksiklik ya da hata varsa düzeltiniz.

  1- Klasik çay demleme tarifinde suyun yavaş kaynaması önem arzettiğinden elektrikli makine değil, normal ocak üstü çaydanlık kullanın.

  2- Klorsuz iyi su kullanın.

  3- Oda sıcaklığındaki su kaynatmak üzere çaydanlığa konur (ilk etepta kaynatılacak olan suyu koyarken çay demlemede kullanacağımız kadar su konulacak (çayı demlediğimizde çaydanlıkta su kalmayacak).

  4- Suyu çaydanlığa koyduktan sonra demliği de üzerine koymalıyız (ocağın altı henüz yakılmıyor).

  5- Demliğin içinde yıkanmış çayımız da olmalı. Bu çayın üzerine az miktarda su koymak gerekir. Demlik kapağı ters çevrilerek içine oda sıcaklığında su konur, bu su çayın üstüne dökülür ve kapak kapatılır, ocağın altı yakılır. Ocağın altı suyu ortalama 10 dakikada kaynatacak şekilde ayarlanmalıdır. Yani bu aşamada ocağın çok kısık olmasına gerek yok, çok da açık olmamalı (hızlı kaynamaması için)

  6- Su kaynadığı anda çayın üzerine dökülmez, bunu yapmak çayı yakar, yani çayın tadını kötüleştirir. Suyun bir kenarda 1 dakika kadar sakinleşmesi gerekir (kaynayan suyu 1 dakika kadar tezgaha koymak sıcaklığın düşmesi için daha uygun bir yer).

  7- Kaynayıp dinlenmiş olan su, çayın üzerine demliğin bir kenarından yavaş yavaş koyulur. Sonra demlik de bir kenara koyulur.

  8- Çaydanlığın içine tekrar oda sıcaklığında su koyulur. Bu kez koyulacak olan su ilk konulandan fazla olacak.

  9- Demlik çaydanlığın üzerine yan şekilde konacak (suyun taşmaması ya da çok çabuk kaynamaması için). Demliğin kapağı da yan olarak demliğin üstüne konacak (demin taşmaması için).

  10- Ocağın altı kısık bir şekilde yakılacak. Suyun kısık ateşte kaynayacağı ortalama süre olan 20 dakika kadar olan zamanda çay demlenecek. Bu süre 30 dakika da tutulabilir. 20-30 dakika olan demlenme süresinin sonunda ocak kapatılır (demlenme süresi sonunda ocağın kapatılması önemli). Çayı içmeden önce 5 dakika daha beklemek çayın yapraklarının iyice dibe çökmesini sağlar, böylece süzgeç kullanmadan dahi çay içilebilir.

  Özet çıkartanın notu: Demlenme süresi sonunda ocağın mutlaka kapatılması kuralına uyulması şart. Demini bu denli iyi almış olan çayın tadı, bundan daha fazla süre ısıya maruz bırakılırsa bozulacaktır. Çay tadının bozulmaması için demlenme süresinin sonunda ocağın kapatılması ve demliğin tamamının mümkün olduğunca çabuk içilmesi gerekir. Eğer demlik uzun sürede bitirilecekse başka bir tarif denemekte fayda var. Demlenme sonunda çay tadının geçmemesi için bir fikir de şöyle olabilir; kullanılan çaydan çaya ve kullanılan çay miktarına göre farklar olabileceğinden, 30 dakika beklemeden, 15 dakika sonra tad-renk kontrolü yapılmaya başlamak, eğer tat-renk tatminkar hale gelmiş ise ocağın altını kapatmak ve içmeye başlamak demlikteki çayın daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır. İdeal demleme süresi ve demliğe konulan ideal çay-su miktarı birkaç tecrübeyle ayarlanabilir.

  Ben tarifi denedim ve ortaya çıkan sonuç daha önce elektrikli çay makinesiyle yaptığım çaylara aşırı bir fark atmadı. Daha önce yaptığım çayların da bunun kadar iyi olması kaynar suyla demlenmemesi gerektiği kuralını eskiden beri uyguladığımdan, demlenme süresi ve çay-su oranı ayarında biraz ustalaştığımdan ve demlenir demlenmez çayın altı kapattığımdandır. Demliğe konulan çay miktarıyla oynayarak ve daha değişik çaylar deneyerek “nefis” sonuca ulaşılabilir kanaatindeyim.

  • çitil Says:

   Evet. Yöntemleri bu şekilde de anlatmak mümkün. Güzel olmuş. Eline sağlık.
   Demlenme sonunda ocağın kapatılması hususu önemli. Kimileri sıcak kalsın diye çay bitene kadar yakıyor da yakıyor. Hep kaynatıyor suyu. Bardağa kaynar suyla doldurulan çay her defasında ağız yakıyor. Onu geç cam bardak olunca bardağı tutamıyorsun bile. Sönük ocağın üzerinde kalması çok daha iyi. Hafifçe soğuyor zaten. İkinci üçüncü bardaklar daha içilebilir oluyor. Dörtten sonra belki yeniden ısıtılabilir.
   Ek olarak daha da uzun sürecekse çay içme seansı, demliğin içinden çay yapraklarını çıkarmak tat bozulmasını oldukça azaltacaktır

 25. cenk Says:

  Evet ben bunu yapıyorum yani demlenme süresi sonunda çay yapraklarını çıkartıyorum 🙂

 26. cenk Says:

  Sayın @çitil elektrikli çay makineleri ile çay demlemek ile ilgili bir şeyler yazmak istedim şimdi. Benim elektrikli makineyle iyi sonuç alabiliyor olmamın nedeni makinenin eski bir model olması sanırım. Makinemde sıcak tutma fonksiyonu termostat ile devreye bir girip bir çıkarak suyun gereğinden fazla ısınmasına mani oluyor, yeni makinelerdeki gibi suyu kaynama derecesine yakın bir yerde sabit tutmuyor. Bu durum da sıcak tutma fonksiyonunun gereğinden daha sıcak su üreterek çayın hızlı demlenmesini önlüyor. Fazla ısı ile hızlı demlemenin çay daha demini doğru dürüst alamadan çayın bozulmasına neden olduğu tecrübelerimizle sabit. Peki elektrikli makinelere onca para ödemiş olan insanlar bu makineleri kullanmasınlar mı? Elektrikli makine sahipleri çayın hızlı demlenmesi sorununa sizin klasik çay demleme tekniğini kullanarak çözüm getirebilirler belki. Elektrikli makine kullanacak olanlar çayı demlemeden önce sizin klasik çay demleme tekniğinizdeki gibi ısıtma haznesine çay suyu koyarken çayı demlemeye yetecek kadar az miktarda su koyma kuralına uyarlarsa ve çayı demledikten sonra da boşalan ısıtma haznesine tekrar oda sıcaklığında su koyarlarsa hızlı demlenmenin önüne geçebilirler. Yeni koydukları suyu ısıtırken de kaynatma fonksiyonunu değil, ısıtma fonksiyonunu kullanarak yavaş yavaş ısıtırlarsa demliği yüksek ısıyla gereğinden çabuk buluşturmamış olurlar. Eğer oda sıcaklığındaki su, ısıtma fonksiyonu ile yirmi dakika sonunda çayınızı demlememiş ise yani suyu gereğinden az ısıtmışsa o zaman yirmi dakika sonunda kaynatma fonksiyonundan da yardım alınıp ısı yükseltilebilir ve artı birkaç dakika da su kaynama derecesine yakın tutularak güzel bir çay elde edilebilir kanaatindeyim. Burada şöyle de bir sonuç ortaya çıkıyor ki, eski usul ocak-çaydanlık ekipmanlarımızdan biraz çabuk vazgeçmişiz gibi. Aslında onlar iyi çay demlemek için uygun ekipmanlarmıymış ne 🙂

 27. cenk Says:

  Bugün gıda termometresiyle ısı ölçümü yaptım. Hani önceki yorumumda benim eski çay makinesi ile demlediğim çayın güzel olduğunu, yenisi ile ise hoş bir tat alamadığımı yazmıştım ya. Aklıma her iki makinenin de sıcak tutma fonksiyonundaki su ısılarını ölçmek geldi. Bir önceki yorumumda “Makinemde sıcak tutma fonksiyonu termostat ile devreye bir girip bir çıkarak suyun gereğinden fazla ısınmasına mani oluyor, yeni makinelerdeki gibi suyu kaynama derecesine yakın bir yerde sabit tutmuyor. Bu durum da sıcak tutma fonksiyonunun gereğinden daha sıcak su üreterek çayın hızlı demlenmesini önlüyor.” diye yazmıştım. Gıda termometresiyle her iki makinenin de sıcak tutma fonksiyonundaki su sıcaklıklarını ölçtüğümde ortaya çıkan sonuç beni çok şaşırttı. Suyun gerektiğinden fazla ısınmasını önlüyor dediğim eski makinemdeki ısı termostat devreden çıktığında 95, devreye girdiğinde ise kaynıyordu. Yani demlenme sırasında alttaki su 95 ile 100 arasında gidip geliyordu. Yeni makinede ise sıcak tutma fonksiyonunda su sabit olarak 95 derecede kalıyordu. Yani eski makinem benim sandığım gibi suyu yeni makinelerden daha düşük ısıda değil, tam tersine daha yüksek ısıda tutuyormuş. Ama yeni makinede lezzetli bir çay üretemezken eskisinde üretebiliyorum. Her ikisi de sıcak tutma fonksiyonunda çalışırken ve her ikisinin de üzerinde demlik varken demlikleri kaldırıp havada tuttuğumda eski makinemin su haznesinden su buharları yükselirken yeni makinemden su buharı yükselmiyordu. Eski makine ile lezzetli çay ortaya çıkabildiğine göre demek ki lezzetli çay için gereken şey alttaki ısıtma suyunun hafif hafif kaynayarak buhar verebilmesiymiş bunu anladım. Demek ki yeni çay makinelerinin iyi çay yapamamasının nedeni sıcak tutma fonksiyonunda buhar vermemeleri imiş. Ben bu testten bu kanaate vardım. Zaten Ocakta normal çaydanlıkla çay demlediğimizde de alttaki su hafif hafif kaynayarak buhar vermiyor mu?

  • çitil Says:

   Güzel bir araştırma olmuş. İlginç sonuçlar çıkmış. Aslında son yapılan deneyde suyun buhar vermemesi beni şaşırttı. Aynı sıcaklıkta bulunan eşit şartlardaki iki sudan birinden buhar çıkıyor,diğerinden çıkmıyor anladığım kadarıyla.. oldukça tuhaf.
   (konu dışı olarak su ıstıcısıyla kaynatılan suda yapılan kahveler de kötü oluyor:) )

   Bu arada Isıtma yöntemlerinin çaya etkisi sadece hızla alakalı değil. Isıtma kaynağı da çayın tadında bayağı bir etkili oluyor.
   Ocakta yani tüpte ısıtılan çay ile elektrikli bir çaydanlıkta ıstılan, demlenen çay arasında, hatta odun semaverinde demlenen çay arasında ciddi tat farkları var.

   Tüp ateşinin teması ile odun ateşinin teması başka bir şeye sebep oluyor.. bunu fizikle açıklamak mümkün değil belki ama ben bu farka bu etkiye inanıyorum. :))

 28. cenk Says:

  Çeşitli ısı kaynaklarının verdiği ısıların ölçümleri yapılsa anlaşılabilirdi diye düşünüyorum. Benim önceki yazımda dikkat ederseniz buhar vermeyen cihazda sabit 95 derecede (su hareketsiz duruyor, kaynamıyor). Buhar veren cihazda ise temostat devreden cıktığında su 95 derece oluyor, termostat devreye girdiğinde kaynıyor. Yani 95 ile 100 arasında gidip geliyor. Böylece bu cihazdan buhar çıkıyor. Şöyle de yeni bir şey oldu, benim eski bir cihaz daha vardı, o cihaz komşumda duruyordu. Cihaz bozulmuş ve komşum servise götürüp tamir ettirmiş. Tamirden sonra ben cihazı çalıştırdığımda sıcak tutma fonksiyonunda hafif hafif kaynama yaptığını gördüm ve komşuma tamirci biraz yanlış tamir etmiş, bu cihaz önceden sıcak tutma esnasında kaynama yapmıyordu, su düz duruyordu, şimdi ise sıcak tutma esnasında hafif hafif kaynatıyor dedim. Tabi cihazı zaten komşuma vermiş olduğum için bunu hesap sorma manasında söylemedim. Dün yaptığım deneyden sonra bu sabah komşumla beraber o sonradan tamir edilip sıcak tutma fonksiyonunda hafif hafif kaynayan cihazda çay yaptık ve çay oldukça lezzetli oldu. Yani demleme esnasında hafif bir kaynama, dolayısıyla buhar olunca çay lezzetli oluyor. Yeni çay makinelerinin çoğunda ise sıcak tutma esnasında 95 derecede sabit duruyor. Yani hafif kaynama ve buhar yok. Ve o cihazlarda yapılan çay lezzetsiz oluyor.

 29. abuzittin Says:

  Yaw arkadaş biride cikip yazmamis be adam ne kadar cay koycaz demliğe bir onu yazsana yok su su kadar yok sicaklik su kadar hayret ya

  • cenk Says:

   1 çay bardağı çay elde etmek için 2 çay kaşığı çay koyabilirsiniz. Çay demleme biraz deneme-yanılma istiyor. Süreçteki oluşturan birçok parametre detaylarla verilebilir eğer ilgilenen, mesaj yazanlar olursa. Kullandığınız çay Çaykur ise dediğim ölçü iyidir. Doğuş için biraz daha fazla, Ceylon için çok daha azı.

 30. Tunç LOKUM Says:

  Merhaba, Beykent TV de yayınlanan Lokum tadında programının yapımcısı ve sunucusuyum. Sizi program konuğu olarak ağırlamak isterim. telefonum: 0 532 236 13 40

  • çitil Says:

   Merhaba Tunç Bey
   Şu anda Arjantin’deyim. Döndüğümde fırsat olursa tekrar konuşuruz.
   Davetiniz için teşekkürler. Selamlar.

 31. Mestan Han Ergenekon Says:

  merak ettiğim bu kahvelerde nasıl yapıyorlar çok farklı illerde kahvehanelerde içtim birbirine benziyor ama güzel bir tadı ve kokusu var nasıl veriyorlar onu çok merak ediyorum

 32. becozyme Says:

  güzel kalemine sağlık,bir de soğuktan deneyin bakalım yani her iki caydanliga soğuk su koyup kaynamasını bekleyelim.bakalım bu tarz hoşunuza gidecek mi.

 33. abdullah Says:

  öncelikle teşekkür ederim özenerek en ince ayrıntısına kadar yazdığınız için.bende ne yalan diyeyim inşallah çay ocağı açacagım bende işime gerekli özeni göstermek için bi araştırma yapayım.dedim.yazdığınız paylaşım gaiba biz çay kazanı kullandığımız için pek bize uymuyor galiba.çay suyu otomatik şekilde şamandıra vasıtasıyla çay kazanından su çekiliyor.su demeleme çe çay demleme o zaman nasıl oluyor.?

  • çitil Says:

   Merhaba Abdullah. Teşekkürler. Işletmen simdiden hayırlı olsun. Bahsettigin sistemi ben de bilmiyorum. Tam anlamadım. Çay demleme işini otomatik hale getirmişler sanırım. Burada artık insana iş düşmüyor 😊😊

 34. galip Says:

  işletmeler için üretilen özel harman çay sürümü yüksek tozsuz ve filiz oranı yüksek AYBER ÇAY var duydunuzmu, denemenizi isterim market çaylarından daha üstündür.
  çayın demlenmesinden ziyade çay kaliteli olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: