Mükemmel Çay Demleme Tekniği

Mükemmel çay demleme tekniği…

Bizim insanlarımızın günlük olmazsa olmazlarındandır çay. En azından benim için öyledir. İnanılmaz bir çay hastasıyım. Çay içmezsem duramam bazen. En çok da halı saha maçlarından sonra içtiğimin sayısını bilmezdim. Hele çaysız bir kahvaltı asla düşünemem. Tabi çay da kötü olmamalı. Çok güzel olmalı demiyorum ama kötü olmamalı. İşte böyle çay krizine girdiğiniz zaman önünüze kötü veya çok kötü bir çay gelirse anında çaydan soğursunuz. Çay içmek istemezsiniz. En fazla iki bardak içebilirsiniz. Hadi üç olsun. O da misafirlikte çayı çok sevdiğinizi bilen ev sahibini kırmamak için olabilir.

Çay bu kadar önemliyse, demlenmiş çayın kalitesi daha da önemli oluyor. Bunu sağlamak ve kendimize acımıyorsak bile en azından misafirimize güzel bir çay içirmek için bazı kurallara mümkün olduğunca uymamız gerekiyor. Şimdi adım adım harika bir çayın nasıl demlendiğini tarif edelim.

Çay Suyu Nasıl Koyulur?

Öncelikle çay suyu nasıl koyulur oradan başlayalım. Çeşme suyu kireçsiz, klorsuz, temiz ve içilebiliyorsa ne ala.. ama nerede??? O yüzden hazır suyu tercih edin. Çaydanlığın da kireçten arındırılmış olması ve özellikle dışının da temiz olması tat ve görüntü olarak etkili olacaktır.

Sıcak sudan değil mümkünse oda şartları sıcaklığındaki sudan çaydanlığın içerisine bir miktar su konur. Ama bu miktar çok önemlidir. Yani “ilk başta çaydanlığı iyice doldurayım, kaynayınca demliğe dökerim bir kısmını, biraz durunca hazır olur.. tekrar su kaynatmaya gerek kalmaz, hemen çay hazır olur” gibi bir mantık yok.. böyle çay demlenmez..demlenmek adı üstünde zaman isteyen bir olaydır. Yani çay yaprakları ile suyun birlikte geçireceği zaman ne kadar çok olursa çay o kadar harika olur (zaman açısından elbette bir üst sınır var). Bu bakımdan çaydanlığa koyacağımız su, kaynadıktan sonra demliğe dolduracağımızdan fazla olmamalıdır. Yani çayı demlediğimizde çaydanlıkta hemen hemen hiç su kalmasın. O miktar su da çaydanlığın içerisinde bi süre rahat bir şekilde kaynamış olmalıdır. Öyle su ısıtıcı cihazlar kesinlikle önerilmez. Suyun canını sıkmadan yavaş yavaş kaynatmalı.. Çay suyunun morali bozulursa çay da bozuk olur.

Çaydanlığa su doldurup onu öyle ocağa bırakmak kesinlikle çay suyu koymak değildir. Bu olay çay suyu koymaya bir hakarettir. Mutlaka demlik de üzerinde olmalıdır.. Demlik ise boş değil dolu olmalıdır.. içinde eski değil yeni çay olmalıdır.. o çay yaprakları da yıkanmış olmalıdır. Ve üzerine demliğin kapağının ters çevrilip içerisine alacağı kadar su ilave edilmelidir. Sonra da kapak kapatılır. Ocağın altı yakılır. İşte çay suyu böyle konulur.

Çayı Demleme

Şimdi demlemeye geçelim: Muhtemelen 10 dk. içinde kaynayacaktır o koyduğumuz su. Kaynayan suyu şarrrradan demliğe dökmek çayı mahveder yakar. Onu yani kaynayan suyu bir kenarda bir dakika kadar bekletip sakinleştirdikten sonra ucundan ve demliğin bir kenarından yavaş yavaş süzdüre süzdüre içine boşaltın. İşiniz varsa başkası yapsın bu işlemi. Gerçi ben başkasının koyduğu çay suyunu demlemem. Ama demleyen çok insan var. Sonra demliği de bir kenara bırakalım. Sakın ocağın üstüne koymayın onu. Bu çayın ölümü demektir. Başka bir yere koyun. Ve çaydanlığın içine şimdi gereken kadar ve mantıken bir önceki koyduğunuzdan daha fazla su koymalısınız. Demliği de bunun üzerine yan bi şekilde bırakıp demliğin kapağını da yan kapatıp ocağın altını kısın. O suyun kaynaması da 20 dk.yı bulur. Siz yarım saat beklerseniz daha iyi olur. Bir 5 dk. da altını kapatıp bekleyin, hemen içmeyin. Muhtemelen bu süre zarfında çay yaprakları demliğin dibine inmiş olurlar ve mükemmel çay süzgeç bile kullanmaya gerek kalmadan hazır olur.  Bu şekilde yapılırsa süzgeç kullanmaya gerek kalmaz. Şimdi içebilirsiniz..

 

demlikBu çay bir defa görüntü olarak sizi tatmin edecektir. Yani rengi içine attığınız çay miktarı ile de alakalı ama o kendinden emin rengi hissettirmek size bağlı. Peki, ilk bardaklarda çayın üzerinde yüzen değişik çöpler var mıdır? Bizim çayımızda yoktur.

Bu, klasik çay demleme sürecinin nasıl işlemesi gerektiğini anlatan bir yazıdır. Elbette çay demlemek için başka yöntemler de vardır. İçine değişik şeyler katanlar da vardır. Onlar ayrı konu…

Ayrıca yazı uzun olmasın diye bazı hareketleri neden yaptığımızı açıklamadım. Hepsinin sebebi var. İsteyenler özel olarak irtibata geçebilirler…

Bu şekilde demlenmiş çaylar içmek dileğiyle.

Etiketler: , , , , , ,

34 Yanıt to “Mükemmel Çay Demleme Tekniği”

 1. mesut Says:

  s.a abi ben bir çay evi açmayı düşünüyorumda onların demledikleri ocak biraz farklı ama çaydanlıktan bildigin gibi işte kazanı filan var orda ne gibi teknikler kullanabilirim.bi içen bidaha içmeliki bizde iş yapalım =)

 2. abdurrahman cebelli Says:

  kaçak çaylar hakkında ne düşünüyorsun abi bu kadar uğraşa gerek var mı.. koyuyosun kafana göre demliyorsun mis gibi çay?!

  • acitil Says:

   evet, kaçak çaylar da iyi ama aşırı demli ve acı sevmeyenler karıştırıp içebilir. sadece kaçak çay biraz ağır oluyor. her adam kaldıramıyor. ben sık sık kaçak çayla normal çayı karıştırıp demliyorum. :)

 3. Sedat Says:

  cok tesekkürler, bu cayin cok güzel olacagindan eminim.
  saygilar
  Sedat

 4. Batu Says:

  Çok teşekkürler şu an deniyorum. İyi akşamlar…

 5. bir dost Says:

  alt tarafı çay demleme ammada yazmıssın

 6. Hasan Says:

  Çay demlemek ammada zor işmiş haa :)

 7. demleme poşeti Says:

  merhaba,artık türkiyede patentli olarak üretilen “çay demleme poşeti” ürünü var.hem çay demlerken hem içerken hem de demlik temizlerken artık çay tiryakilerinin en büyük yardımcısı çay demleme poşetidir.siz de sitemizi inceleyin ve deneyin.beğeneceğinizden eminiz.saygılarımızla..

 8. ali Says:

  anneme kahvaltı hazırlayayım dedim. güzelde bır cay demleyeyım ama ne zormuş :D

 9. ali Says:

  Benim merak ettiğim bir konu var ve bu yazıda da bu sorunun cevabını göremedim. Misal diyelim ki 10 bardak çay içilecek. Çaydanlığa 10 çay bardağı kadar su koyduk. Peki demliğe ne kadar çay ve su koymamız gerekiyor?

  • acitil Says:

   Bunun tam kesin bir miktarını vermek aslında mümkün değildir. Çünkü çayın cinsine göre değişiklik gösterir fakat genel olarak şöyle bir eğriden bahsedebiliriz..
   1 bardak çay için 1 yemek kaşığı
   2 bardak çay için 1,75 yemek kaşığı
   3 bardak çay için 2,10 yemek kaşığı..
   ..
   ..
   10 bardak çay için ise tahmini 5 – 6 yemek kaşığı çay konulabilir.

   Su miktarı da benzer bir oranla artarak on bardak çay için ortalama 6 çay bardağı kadar olabilir.

 10. kahveci Says:

  ben kahveciyim günde 400-500 kişiye cay satıyorum 2.5litre suya 2 cay bardagı cay koyuyorum mis gibi oluyo kimseden sikayet gelmedi buzamana kadar böle seylerin ölcüsü flan yoktr kendı yaratıcılgını geliştrceksın istedgin kadar ayar yap adam acık cay ıster ılık cay ıster sekersız cay ıster musterinin yada misafirinin agız tadına göre cay hazırlamak en mantıklısı

  • ayse melek birand Says:

   çayı 2 tl den veriyorsan günlük ciron baya iyiymiş:) Maşallah bir lafım yok.. Acaba bende o işe başlasam mı? Ben bir meslek için ünide okudum malumunuz üniversite meslek eğitimi veriyor.Ancak okuduk da ne oldu asgarinin biraz üstünde maaşla çalışıyoruz halbuki okumaya gerek yok meslek için..özel teşebbüs, serbest piyasa yani kişi kendini bir öz güvenle kapitalizmin kucağına bırakmakla zaten olayı başlatır:)

 11. Serhat Says:

  Ben şu kısımları pek anlamadım, tuhaf geldi:
  ”………Ve üzerine demliğin kapağının ters çevrilip içerisine alacağı kadar su ilave edilmelidir. Sonra da kapak kapatılır. Ocağın altı yakılır. İşte çay suyu böyle konulur.” Demliğin kapağını ters çevirme olayı nedir?? :))
  —————————————————–
  ”……..Ve çaydanlığın içine şimdi gereken kadar ve mantıken bir önceki koyduğunuzdan daha fazla su koymalısınız. Demliği de bunun üzerine yan bi şekilde bırakıp demliğin kapağını da yan kapatıp ocağın altını kısın.” ?????????? Demliğin kapağı nasıl yan kapatılır? Kapağı kapatırken yarım aralık olacak şekilde mi kapatıyoruz yani? Demlik, çaydanlığın üstüne nasıl yan konuluyor ya da buna neden gerek var?

  • acitil Says:

   Orada amaç çayı demliğin içine koyduktan sonra bir miktar -azıcık- su ilave etmek. Ben pratik olsun diye bu su ekleme işlemini demliğin kapağı ile yapıyorum. Tabii ki her demliğin kapağı, ters çevirilip içine su koyulabilecek nitelikte olmayabilir..
   İkinci kısımda da anladığın şekilde biraz aralık bırakılacak şekilde kapatılmalı kapak. Bu da her seferinde olmak zorunda değil ama demlik ağzına kadar çayla dolu olduğu zamanlarda taşmaması için iyi olur.
   Demliğin yan kapatılması da aynı şekilde biraz aralık bırakılarak kapatılması anlamına geliyor. Su kaynadığı anda dışarı su fışkırmasın, basınç oluşmasın diye yapıyoruz bunu da.

 12. Tahsin Huseynov Says:

  Öyle bir çay demleme yöntemi yazdınız ki. baklava bundan daha kolay.

 13. Bilal Says:

  Cayi buharla demlemek yerine baska bir IsI kaynagiyla demlersek ne gibi farkliliklar olur? Tesekkurler.

  • çitil Says:

   başka bir ısı kaynağından kastınız nedir? eğer közde, kömürde, toprakta diyorsanız daha güzel de olabilir fakat elektrikli ısıtıcıları tavsiye etmem.

 14. keremsensiz Says:

  görende şarap yapıyo sancak yok oyle yapma yok boyle yapma :D CAYCIYIM BEN 20 SENEDIR SEN NE KONUSUYON

 15. keti Says:

  yazı için teşekkürler püf noktaları vermeye çalışmışsınız,şimdi deniyorum bakalım nasıl olacak:)istemeyen okumaz arkadaşlar adam paylaşmış gereksiz konuşmaya gerek yok- alt tarafı çay vs vs diye.

 16. aslıhan Says:

  Eşimle tartışma konumuzdu. Yazınıza göre ben haklı çıktım. Ama erkek milleti işte. Kabul etmedi.Hala kendini haklı sayıyor. O da bir kazan su kaynatıp şarrrradan demleyenlerden:(((

 17. ayla Says:

  ya ben cayin hastasiyim

 18. mustafa Says:

  biz avusturalyada kahvecioglunun ceylan cayini demliyoruz musteriler caykur rize cayini begenmiyorlar

 19. memet Says:

  dostca içilen bir bardak çayında kırk yıl hatırı vardır… çay demlemek gerçekten özen ister bi çay tiryakisi bunu anlar gerisi zaten hoşafcıdır çaydan ne anlar.

 20. emre Says:

  yemeğinde çayında ruhu vardır arkadaş abdestli ve besmeleyle demle çayı suya önem ve değer vererek aşkla… o zaman gör sen tadı berraklığı aşkı muhabbeti :)

 21. mdurgay Says:

  Çayı demlediğimiz demliğin porselen, metal olmasının ne gibi bir değişikliğe neden olduğunu sorabilir miyim? Siz neyi tavsiye edersiniz. Yazınızı dikkatle okudum. Teşekkür ederim.

  • çitil Says:

   sıcaklıkla birlikte metal demliklerin tadının çaya az da olsa yansıdığı ancak cam ya da porselen demliklerde bu tür tadın geçmesi gibi olayların olmadığı görüşü oldukça yaygın. ayrıca porselenler yaklaşık 1200 derecede pişirildiği için neredeyse hiç gözenekleri yoktur. ancak metallerde (aluminyum, bakır, demir vs) sayıları değişmekle birlikte gözenek bulunur. ne kadar yıkansa da gözle görülemeyen bu gözeneklerin içinde biriken maddeler çaya farklı bir tat verebilir.

 22. fundaaa Says:

  hangi marka çayı önerirsiniz?

 23. cenk Says:

  Uzun süredir mesaj yazılmamış olduğundan cevap gelir mi bilmiyorum. Makaleyi ve yorumları okudum. Makaledeki çaya saygı ve duygu olayı çok hoşuma gitti. “Alt tarafı çay” şeklinde yorumlar için bir-iki şey yazmak istedim. Detayı ve uğraşmayı gereksiz bulan bir milletiz. Bence detaya girmek bir gelişmişliktir. Yiyecek ve içecek hazırlamak bir seviyeye kadar problem olmayabilir ama çitayı aşmak isteyenler için bir sanattır. İnce tat farkları vardır ve bazıları bu farklara önem verir. Bir yiyecek ya da içecek üst seviyede yapıldığında anlayan kişiye “nefis” dedirttirir. Eğer dedirtmiyorsa yelpazenin orta, iyi gibi bir yerindedir. Ben içen bir kişi olarak yazıyorum. İş yapmaya gelince başarı derecem için temmuz 2015 itibarıyla “iyi” denebilir ama henüz “nefis” dedirttirecek çayı yapamadım. Yapılış şekli biraz daha özenli anlatılsaymış daha iyi olurmuş, bu tariften yüzde yüz anlayıp da iyi sonuç almak biraz zor. sayın @acitil birgün şöyle keyifli bir “çay yapım videosu” çekip youtube’a koyarsa bizler de bazı detayları daha kolay anlamış oluruz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

%d blogcu bunu beğendi: